top of page

Anže Kristan

Prof. dr. Anže Kristan ponovno izvoljen za predsednika AO Trauma ESA Regional Education Committee

Marec 2015

Z veseljem sporočamo, da je prof. dr. Anže Kristan, dr. med., specialist travmatologije in splošne kirurgije, ponovno izvoljen za predsednika AO Trauma Europe and Southern Africa (ESA) Regional Education Committee.

 

Kot priznan strokovnjak na področju ortopedske travmatologije in predan izobraževalec ima prof. dr. Kristan ključno vlogo pri razvoju izobraževalnih pobud v okviru AO Trauma. Med njegovimi pomembnimi dosežki je tudi uspešna implementacija pristopa “Cluster logic”, ki optimizira načrtovanje in izvedbo strokovnih dogodkov na področju travmatologije.

AO Trauma ESA (Europe and Southern Africa) združuje države Evrope in južne Afrike, kjer organizira številne izobraževalne iniciative za napredek znanja in veščin na področju travmatologije. Kot predsednik regionalnega izobraževalnega odbora bo prof. dr. Kristan še naprej pomembno prispeval k razvoju vrhunskega izobraževanja in strokovnega usposabljanja na tem področju.

 

V Althea medicinskem centru smo izjemno ponosni, da je Anže del naše ekipe. Iskrene čestitke ob ponovni izvolitvi!

 

Veselimo se vseh njegovih prihodnjih dosežkov in prispevkov k stroki.

02A35419-ADD5-452E-A2B5-CF26DF9DE48C_1_105_c.jpeg

TEKAŠKO KOLENO

Nace Gartner, fizioterapevt

Gre za eno najpogostejših tekaških poškodb (ang. »runner’s knee), ki je posledica preobremenitve in/ali slabega delovanja mišic odmikalk kolčnega sklepa. Uradno ime je sindrom iliotibialnega trakta (ang. Ilitibial band sindrome).

 

Ta poškodba ima zelo tipično mesto in nastanek bolečine. Začne se pojavljati po nekaj kilometrih teka, začnemo čutiti pekočo bolečino na zunanji strani kolenskega sklepa, ki se iz metra v meter povečuje in pogosto pride do take stopnje, da se moramo ustaviti.

 

Ko prehodimo nekaj 10 metrov lahko skoraj popolnoma izgine in imamo občutek, da lahko ponovno tečemo. Vendar ko pretečemo nekaj korakov se ponovno pojavi.

 

Ko se nam to zgodi nekajkrat zapored, opazimo, da pride do bolečine vedno hitreje, pojavljati se začne tudi pri hoji po klancu navzdol, tudi kolesarjenju, vendar v manjši intenziteti.

 

Običajno se nekaj časa (teden, mesec, več mesecev) izogibamo teku, vendar se bolečina spet pojavi, ko poskusimo s tekom.

FE78D488-7FC3-4EF0-840B-6BF1FE45558D_1_105_c.jpeg fizioterapija nace gartner

Ta poškodba je lahko kronična, kar pomeni, da je nastajala dalj časa in se stopnjevala, lahko pa nastane, ko naenkrat tečemo predolgo razdaljo in pride do akutnega vnetja na zunanji strani kolena.

 

V drugem primeru je običajno počitek in hlajenje rešitev, če pa se to ponavlja, pa je potrebna terapija tako kot v prvem primeru.

 

Ta poškodba nastane, ko se spodnji del iliotibialnega trakta preveč drgne ob zunanjo stran kolena, mi pa delamo aktivnost kjer je takih ponovitev zelo veliko – tek.

 

Vzrok za nastanek povečanega trenja je v mišicah kolčnega sklepa, ki se delno priraščajo tudi na ta iliotibialni trakt in ga preveč napnejo (Tensor fascie latae, gluteus maximus). Lahko po nekaj kilometrih teka pride tudi do utrujenosti mišic odmikalk kolka (gluteus medius, tensor fascie latae), kar pomeni, da bo v fazi opore na tej nogi prišlo do nagiba medenice v nasprotno stran, kar pa še dodatno napne trakt.

 

Terapija te poškodbe je torej sproščanje in raztezanje kolčnih mišic ter iliotibialnega trakta, šele nato umirjanje bolečega dela ob kolenu.

Sami si lahko pomagamo z masažnimi valjčki in žogicami (lahko navadna tenis žogica), tako, da z lastno težo pritiskamo na te mišice in jih s tem sproščamo.

 

Vsekakor priporočam obisk pri terapevtu, ki ima izkušnje na tem področju.

 

Nace Gartner, dipl.fiziot.

Vodja fizioterapije Althea

PREGLED ZNAMENJ

NAUČITE SE, KAKO PREGLEDOVATI KOŽNA ZNAMENJA

 

S pomočjo uporabe metode ABCDE. Pravilo ABCDE - Melanom je običajno nesimetričen, z nepravilnim, nazobčanim robom, neenakomerno obarvan in večbarven, večji od 6 mm, se spreminja in raste. Še preprosteje je, če na koži iščete “grdega račka”, to je eno samo pigmentno spremembo, ki izrazito izstopa in je drugačna od vseh drugih.

 

Takoj, ko na koži opazite spremembo, ki je prej ni bilo in po nekaj tednih ne izgine. Če opazite sumljivo znamenje, je zelo pomembno, da ga čim prej pregleda dermatolog. Ne pustite, da odlašanje zmanjša vašo možnost ugodnega izida. Če ga odkrijemo pravočasno, ga lahko v celoti kirurško odstranimo in bolezen ozdravimo. V pozni fazi razvoja melanom zaseva v oddaljene organe in tkiva, zato takrat ozdravitev ni več
mogoča.

 

Če sodite v skupino ljudi z večjim tveganjem za nastanek melanoma, svetujemo, da vašo kožo občasno (enkrat do 2x letno) pregleda dermatolog.

VNETJE POKOSTNICE

Nace Gartner, fizioterapevt

S tem izrazom običajno splošna populacija opisuje bolečino na sprednji strani goleni, ki se pojavi med tekom.

Pa gre res za vnetje pokostnice?

Pokostnica je povrhnja plast, nekakšna membrana, ki obdaja vse kosti. Do vnetja te plasti običajno pride na mestih, kjer se nanjo pripenjajo ovojnice (fascije) mišic, ki so zelo obremenjene. Največkrat do tega pride na sprednji strani golenice (tibie), lahko bolj na zunanji ali na notranji strani.

 

Bolečina se pojavi ob začetku teka, čeprav je bilo morda prejšnji dan pri teku še vse v redu, nato pa počasi popušča. To se ponavlja več tednov in se lahko stopnjuje kljub krajšim pavzam.

Vzrok za to poškodbo je preobremenitev mišic goleni, lahko je bil tek predolg za naše trenutne sposobnosti, prehiter tempo ali pa smo pozabili, da telo potrebuje tudi počitek.

 

V začetku se bolečina lahko pojavlja samo med tekom, nato se pojavlja že med hojo, na otip je zelo občutljiv sprednji notranji ali sprednji zunanji del golenice.

Ker pa ni vsaka bolečina v sprednjem delu goleni vnetje pokostnice, je predvsem ob močnejših bolečinah, ki se med aktivnostjo še stopnjujejo in trajajo dlje časa, potreben posvet s strokovnjakom.

FE78D488-7FC3-4EF0-840B-6BF1FE45558D_1_105_c.jpeg bolečine v dimljah

V nekaterih primerih pride do stresnih zlomov kosti, kar so manjše razpoke v kosti, za katere ni nujno da se na rentgenu takoj vidijo.

Pogosto gre lahko le za enostavno preobremenitev sprednje golenske mišice (tibialis anterior), ki pa se bo v kratkem času sama sanirala.

V kolikor je strokovnjak izključil ostale vzroke za tako bolečino, začnemo s terapijo, ki vsebuje:

- Začasno prenehanje s tekom, lahko ostali športi, če med njimi ne čutimo bolečine

- Hlajenje bolečega dela kosti (ne mišic!)

- Sproščanje mišic in mišičnih ovojnic, ki so posredno in neposredno povezane z bolečim delom (terapevt, valjček, žogice,…)

Ko z dotikom ne izzovemo več bolečine, pričnemo s tekom, ki ne sme boleti. Nato stopnjujemo razdalje in tempo.

 

Vsekakor priporočam obisk pri terapevtu, ki ima izkušnje na tem področju.

 

Nace Gartner, dipl.fiziot.

Vodja fizioterapije Althea

BOLEČINE V DIMLJAH

Nace Gartner, fizioterapevt

BOLEČINE V DIMLJAH

(GROIN PAIN)

 

S tem izrazom opisujemo bolečino, ki se pojavlja na zgornjem - sprednjem – notranjem predelu stegna. Poškodba lahko nastane na različnih vrstah tkiva: mišici, mišično – kitnem prehodu, narastišču mišic na kost, na sami kosti ali vezeh. Obstaja veliko diferencialne diagnostike, v ta predel bolečina lahko izžareva iz patologij ledvene hrbtenice, kolčnega sklepa, medeničnega obroča (sakro-iliakalni sklepi in pubična zrast), abdominalnih in ginekoloških obolenj.

Pri športnih aktivnostih pride do poškodbe ene ali več mišično – kitnih struktur, pri bolečinah v dimljah so to običajno mišice primikalke, Iliopsoas in/ali trebušna mišica Rectus Abdominis.

 

Do takih poškodb največkrat pride zaradi močnih hitrih kontrakcij, pri tem pa so mišice v visoki prednapetosti in/ali raztegu. Take aktivnosti so na primer šprinti, nenadne sunkovite spremembe smeri v teku, brcanje, itd.

 

Najpomembnejši rizični faktorji so ista poškodba v preteklosti, starost in majhna količina specifičnega treninga za posamezne športne panoge v ne tekmovalnem obdobju. Ostali rizični faktorji so še šibke mišice (primikalke, odmikalke, fleksorji kolka, globoka trebušna mišica), skrajšane/zategnjene mišice (fleksorji, kvadriceps, iliopsoas), zmanjšana gibljivost kolčnega sklepa in moten prenos obremenitev preko medeničnega obroča med trupom in nogami.

4F04913B-C941-4AC8-B4E2-A65584C07C78.jpeg bolečine v kolenu, vnetje pokostnice

Najpogosteje se poškoduje predel adduktorjev kolka (mišice primikalke), manj je poškodb mišice Iliopsoas, še manj mišice Rectus Abdominis.

 

Športna hernija je izraz s keterim opisujemo poškodbo trebušne stene v predelu dimelj. Taka poškodba ni pogosta, v športih kjer so poškodbe v predelu dimelj najpogostejše (npr. nogomet), predstavlja športna hernija nekje 4% delež vseh teh težav. Težko jo je diagnosticirati, morda bo bolelo le pri športu, testiramo bolečino pri povečanem intraabdominalnem tlaku (Valsalva manever), najbolj zanesljiv RTG s kontrastom ali UZ pregled. Odvisno je od velikosti poškodbe ali bo konzervativna terapija uspešna ali bo potrebna operacija.

 

Od vrste in velikosti poškodbe je odvisna vrsta fizioterapevtke obravnave in čas trajanja rehabilitacije do vrnitve v športne aktivnosti. Zato je v prvi vrsti najpomembnejša pravilna diagnostika težav v dimljah, potem pa postopno in ne prehitro vračanje v večje obremenitve. Poškodbe adduktorjev se ponavljajo v 15% pri profesionalnih nogometaših, rehabilitacija pa takrat običajno traja še enkrat dlje, zato je pomembno pravilno sanirati tako poškodbo že prvič ko se pojavi.

 

Nace Gartner, dipl.fiziot.

Vodja fizioterapije Althea

Cherry angiomi in lasersko odstranjevanje s Fotona laserjem

Althea medicinski center

Kaj so cherry angiomi?

Cherry angiomi (tudi senilni hemangiomi ali Campbell de Morgan pike) so majhne, rdeče ali vijolične žilne spremembe, ki nastanejo zaradi razširitve kapilar v zgornji plasti kože. Pojavijo se najpogosteje po 30. letu starosti, pri nekaterih ljudeh pa že prej. So neškodljivi in običajno ne povzročajo bolečin, vendar lahko zaradi estetskega videza ali draženja (če se nahajajo na mestih, kjer prihaja do drgnjenja ob oblačila) postanejo moteči.

 

Zakaj nastanejo?

Natančen vzrok ni povsem znan, vendar nanje vplivajo:
✔ Genetska predispozicija
✔ Hormonske spremembe
✔ Staranje kože
✔ Izpostavljenost soncu
✔ Spremembe v mikrocirkulaciji kože

 

Kako jih odstranimo s Fotona laserjem?

Fotona laser uporablja Nd:YAG lasersko tehnologijo, ki cilja hemoglobin v kapilarah cherry angioma. Svetlobna energija se absorbira v rdečem pigmentu, povzroči koagulacijo žilice in posledično njeno postopno razgradnjo.

 

Potek postopka:
   1.    Pregled in ocena spremembe – dermatolog ali specialist preveri primernost za lasersko odstranjevanje.
   2.    Laserski tretma – laser z visoko natančnostjo usmeri energijo v angiome brez poškodbe okoliškega tkiva.
   3.    Koža po tretmaju – cherry angiomi najprej potemnijo, nato postopoma zbledijo ali odpadejo v 1–3 tednih.

 

Prednosti Fotona laserja za odstranjevanje cherry angioma:

- Brez kirurških rezov in brazgotin
- Hiter in minimalno boleč postopek (občutek rahlega zbadanja ali toplote)
- Ni potrebe po dolgem okrevanju – takojšnje vračanje k vsakdanjim aktivnostim
- Trajni rezultati – odstranjen angiomi se ne vrnejo (čeprav lahko nastanejo novi)

 

Nega kože po posegu:
   •    Lahko se pojavi rahla rdečina ali oteklina, ki izzveni v nekaj urah do dni.
   •    Izogibajte se soncu in solariju ter uporabljajte SPF 50 na tretiranem mestu.
   •    Ne praskajte ali drgnite tretiranega predela.
   •    Po potrebi uporabite blago vlažilno kremo za hitrejše celjenje.

 

Če vas cherry angiomi motijo ali jih želite odstraniti iz estetskih razlogov, vam priporočamo posvet pri dermatologu ali specialistu za laserske posege, ki bo ocenil vašo kožo in predlagal najboljšo možnost zdravljenja.

DSCF7221.JPG cheri angiom hermagiom rdeča pika znamenje na koži
DSCF7235_edited.jpg lasersko odstranjevanje rdečih pik angiom hemangiom
DSCF7238_edited.jpg lasersko odstranjevanje cherry angiomov
bottom of page